O muzeum

Kolekcjonowanie starych przedmiotów z regionu jarosławskiego przez Krzysztofa Bieniasza doprowadziło z czasem do pomysłu stworzenia małego wiejskiego muzeum. Dopiero szansa stworzenia muzeum wirtualnego umożliwiła zaprezentowanie części zbiorów zgromadzonych w piwnicy i garażu domu.

Kufer    Celem małego muzeum jest ocalenie resztek kultury materialnej wsi regionu jarosławskiego z XIX i XX wieku. Znajduje się w nim ponad dwieście eksponatów, z których tylko wybrane zostały pokazane w kilku działach. Wiele z nich zostało stworzonych przez wiejskich rzemieślników, inne wyciągnięte z lamusa techniki ukazują wkraczającą na polską wieś nowoczesność. Ze starymi przedmiotami i narzędziami z gospodarstw domowych związana jest nie tylko ciężka praca chłopska, ale także charakterystyczne dla regionu zwyczaje, które także zostaną przypomniane.

Zbiory muzeum po ich wzbogaceniu zostaną kiedyś pokazane bezpośrednio, nie tylko na stronach internetowych.

Zdjęcia archiwalne publikowane na stronie pochodzą ze zbiorów prywatnych właściciela strony Krzysztofa Bieniasza.
Opisy obrzędów oraz eksponatów sporządził Jan Domka.
Do opisów eksponatów dodano kursywą fragmenty dowcipnych wierszy stylizowanych na ludowe opowieści z książki Romana Burego „Romanowe rymowanie”, tomik 3.